ÖĞRETMENLER

2019 Öğretmenleri

Andrej Bielow (Keman/Violin)ANDREJ BIELOW

1981’de Ukrayna’da doğan Andrej Bielow, kendi kuşağının önde gelen müzisyenlerinden biridir. Solist ve oda müziği müzisyeni olarak Naxos, CPO, Avi-Music, Hänssler Classics, Hänssler-Profil, Guttingi, Solo Musica, Genuin, Hyperion ve Rakete Media’nın yayınladığı 20’nin üzerinde CD albümü vardır.

Bielow solist olarak New Japan Philharmonic, Orchestra National de Radio France, NDR Radiophilharmonie, Sinfonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Amadeus Chamber Orchestra, Kiev Philharmonic ve Münchner Kammerorchester ile Kurt Masur, Yan Pascal Tortelier, Gianandrea Noseda, Miguel Gomez-Martinez, Christian Arming, Agnieszka Duzcmal, Junichi Hirokami, Christoph Poppen ve Enrique Mazzola gibi önemli orkestra şeflerinin yönetiminde konserler vermiştir.

Repertuarında 30’un üzerinde konçerto ve bütün önemli keman sonatları bulunmaktadır. Yakın zamanda Şostakivç’in 1. Keman Konçertosunu SWD Philharmonie Konstanz ile Lindau’da ve Opera North orkestrası ile Martin Andre yönetiminde Ryedale Festivali’nde seslendirmiştir. 2009 yılında Londra’daki Wigmore Hall’de başarılı bir resital vermiş, 2012’de Malcolm Arnold’ın iki keman için konçertosunu Cadogan Hall’de seslendirmiştir.

İlk keman derslerini beş yaşındayken alan Bielow, 1993’te Kiev’deki özel bir müzik okuluna kabul edildi. Yeteneğini fark eden Prof. Michael Kusnetsov 11 yaşındaki Bielow’u kanatları altına aldı ve müzik eğitiminde ona rehberlik etti. Henüz küçük yaştayken Andrej Avrupa ve ABD’de başarılı konserler vermeye başlamıştı. 15 yaşına geldiğinde Hannover Müzik ve Drama Yüksekokulu’nda Prof. Kryzsztof Wegrzyn ile çalışmak üzere Almanya’ya yerleşti. Daha sonra Paris’te Gerard Poulet, Herman Krebbers, Ida Haendel, Ana Chumachenko ve Alfred Brendel ile çalıştı. Long-Thibaut Paris, ARD Munich, Hanover (Joachim) ve Citta di Brescia gibi önemli yarışmalarda ödüller kazandı. Olağanüstü yeteneği ve müzikal özellikleri nedeniyle Ukrayna Kültür Vakfı ve Gundlach Vakfı gibi kurumlardan burs aldı.

Andrej Bielow, kariyerinin önemli bir kısmını oda müziğine adamıştır. Schleswig-Holstein, Klavierfestival Ruhr, Rheingau, Kuhmo, Young Euro Classic Berlin, Schubertiade Schwarzenberg, Ryedale ve Macau gibi önemli festivallerde oda müziği konserlerine katıldı.

Kronberg Akademi’de Gidon Kremer, Juri Bashmet ve Beaux Arts Trio ile çaldı. 2011 yılında Kit Armstrong ve Adrian Brendel’e katılarak trio olarak konserler vermeye başladılar. Bielow’un gelecekteki projeleri arasında Kit Armstrong’la bütün Beethoven ve Mozart keman sonatlarını çalmak yer alıyor. 2005’te Szymanowski Quartett’e birinci kemancı olarak katıldı. Yakın zamanda tanınmış İngiliz piyanist Christopher Glynn ile Birinci Dünya Savaşı sırasında bestelenen sonatlardan oluşan bir CD kaydı yaptı.

Andrej Bielow, Hannover Müzik ve Drama Yüksekokulu’nda ve Avrupa, Asya ve ABD’deki masterclasslarda eğitmenlik yapmakta, Londra’daki Royal Academy of Music’e düzenli olarak misafir öğretmen olarak ders vermektedir. 2005’te jazz gitaristi Johan Weiss’a kurduğu MBF (Musik braucht Freunde) Vakfı 130’un üzerindeki öğrenciye maddi destek vermektedir.

Bielow, Lorenzo Guadagnini tarafından 1745’te yapılan “ex Flesch” kemanla çalmaktadır.

PELİN HALKACI AKIN

Keman eğitimine 8 yaşında Prof. Nuri İyicil ile başladı ve İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan 1995 yılında mezun oldu.

1997 yılından beri sürdürdüğü solistlik kariyerinin yanı sıra alanında kendisini geliştiren sanatçı, Prof. Jean Fournier’in “Salzburg Mozarteum Sommerakademie”de ve İstanbul’da yaptığı masterclass’lara katıldı. Daha sonra da İsrail’deki “Keshet Eilon Violin Masterclasses”a üç yıl ardarda katılıp burada Shlomo Mintz, Ida Haendel, Vadim Gluzman ve Ani Schnarch ile çalıştı. 2003 yılında da yine aynı kursa asistan öğretmen olarak davet edildi.

Müzik yönetmenliğini Claudio Abbado’nun yaptığı “Gustav Mahler Gençlik Orkestrası”na üç yıl üst üste davet edilip, burada Claudio Abbado, Seiji Osawa, Piérre Boulez, Semyon Bychkov ve Danielle Gatti gibi şeflerle birlikte dünyaca ünlü festivallere katılıp, önemli konser salonlarında çaldı.

Türkiye’de “Uluslararası İstanbul, Ankara ve Eskişehir Müzik Festivalleri”nde ve birçok değişik şehirde resitaller yaptı, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul, Antalya, Bursa ve Çukurova Devlet Senfoni Orkestraları, Borusan İstanbul Filarmoni, C.R.R. ve Eskişehir Senfoni Orkestraları, ENKA Sinfonietta, DESO, ASO, Mersin, Başkent ve Borusan Oda Orkestraları, Camerata Saygun Orkestrası eşliğinde , Yurtdışında ise İngiltere, Polonya, Macaristan, Romanya, Ukrayna, İsrail, Gürcistan, Azerbaycan ve K.K.T.C.’de solo konserler verdi.

Aktif olarak solistlik kariyerine davam etmekte olan Halkacı Akın, 2011 yılında “Profesör” oldu ve halen öğretim üyesi olarak Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda çalışmakta ve ayrıca “Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası”nın başkemancılığı görevini sürdürmektedir.

2011 yılında “YOCULUK” isimli, tamamı Türk bestecilerinin eserlerinden oluşan CD’sini çıkaran sanatçı, 2013 yılında da “YÜZYIL DÖNÜMÜNE YOLCULUK” adını taşıyan yeni bir CD çalışması gerçekleştirmiştir. Halen Borusan Holding tarafından kendisine kullanım hakkı verilen 1675 (Cremona) tarihli bir Francesco Ruggieri kemanla çalmaktadır.

İdil Biret (piyano)İDİL BİRET

Üç yaşında piyanoya büyük istidat gösteren İdil Biret ilk derslerini Ankarada Mithat Fenmen’den aldı. TBMM’nin 1948 yılında çıkardığı özel kanunla sekiz yaşında Fransa’ya gönderildi ve büyük Fransız müzisyeni Nadia Boulanger’nin gözetiminde Paris Konservatuvarı’nda okuyarak on beş yaşında birincilikle mezun oldu. Daha sonra, yirminci asrın en büyük piyanistlerinden Alfred Cortot ve Wilhelm Kempff ile çalıştı. Hiç bir piyano yarışmasına katılmayan İdil Biret on altı yaşından itibaren Boston Senfoni, Leningrad Filarmoni, Londra Senfoni, Dresden Filarmoni gibi  dünyanın büyük orkestraları ve Leinsdorf, Monteux, Keilberth, Scherchen gibi büyük  şefleri ile beş kıtayı kapsayan iki bine yakın  konser verdi ve bir çok festivale katıldı. Van Cliburn (ABD), Kraliçe Elisabeth (Belçika), Busoni (Italya) Franz Liszt (Weimar, Almanya) gibi ünlü piyano yarışmalarında jüri üyeliği yaptı; Fransa, Polonya, Íngiltere, İtalya, ABD ve Türkiyede ödül ve nişanlar aldı.

Biret bu güne kadar EMI, Decca, Atlantic/Finnadar, Naxos ve diğer firmalar için Amerika ve Avrupa’da 80 plak kaydetmiştir. Bunlar arasında müzik tarihinde ilk kez komple diziler olarak seslendirilen Chopin’in bütün piyano eserleri ve Beethoven’in dokuz senfonisinin Liszt tarafından yapılan piyano uyarlamaları ile Brahms ve Rachmaninof’un bütün piyano eserleri,  Boulez’in üç piyano sonatı, Ligeti’nin etüdleri ve Stravinsky’nin Ateskuşu bale müziginin piyano uyarlaması da yer almaktadır. Bu kayıtlar Polonyada Chopin Büyük Ödülü, Fransada Altın Diyapazon dahil pek çok ödül almış olup Amerika, Avrupa ve Uzak Doğuda 3 milyon adet civarında satılarak büyük bir dinleyici kitlesine ulaşmıştır. Repertuarında yüzden fazla piyano konçertosu olan Ídil Biret’in eski ve yeni kayıtlari kendi etiketi İdil Biret Arşivi (IBA) üzerinde Naxos tarafından bütün dünyaya dağıtılmaktadır. Bu çerçevede Beethoven’in 32 Piyano Sonatı, 5 Konçertosu ve Korolu Fantezisinin  kayıtları da tamamlanmış olup bunlar 9 Senfoni uyarlaması ile birlikte IBA serisinde 19 CD kutu içinde  dünya dağıtımına girmistir.

İdil Biret’in Fransız yazar Prof. Dominique Xardel ile birlikte hazırladığı  müzik üzerinde düşüncelerini ve yaşam hikayesini konu  alan “Fransa’da bir Türk piyanisti” adlı kitap 2006 yılında Buchet/Chastel yayınevi tarafından Fransa’da yayınlanmış, kitabın Türkçe tercümesi 2007 yılında Can Yayınevi tarafindan ülkemizde ve Staccato Verlag tarafindan da Almanyada yayınlanmış olup İngilizce tercümesi de 2009 yılında basılmıştır. 2007 yılında Chopin’in bütün piyano eserleri kayıtları ve konser icraları ile Polonya kültürüne yaptıgı katkılar nedeniyle Cumhurbaşkanı Lech Kaczsnky İdil Biret’i Polonyanın en üst nişanı olan  “Yüksek Liyakat Madalyası” (Krzyzem Kawalerskim Ordera Zaslugi) ile taltif etmiştir.

İdil Biret 2012 Şubat ayında Amerikada Yale Üniversitesinde verdiği konser sonrası Hindemith’in iki konçertosunun CD kaydını yapmış, Mart ayında Güney Amerikada yaptığı turnede Kolombiya, Peru, Sili, Arjantin ve Brezilyada konserler vermiştir. Sanatçı, Mayıs ayında İngiltere ve İskoçyada konserler verip ustalık sınıfları yönetmistir. Eylül ayında Fransada verdigi konser sonrası Kasım ayında Beijing ve Şanghayda resitaller ve bir konser verip Şanghay piyano yarışmasında jüri üyeliği yapmıştır. Aralık ve Ocak (2013) aylarında ise üç Hindemith konçertosunu daha kaydetmiş olup bu kayıtlar 2013 yılında dünya piyasasına çıkmıştır.

 

MARIA KLIEGEL

Dillenburg, Hesse’de doğan Kliegel, 19 yaşından itibaren Indiana Üniversitesi’nde Janos Starker’le çalıştı. Pek çok yarışmada ve 1981’de Uluslararası Mstislav Rostropovich Çello Yarışması’nda birincilik ödülü kazandı. Rus besteci Alfred Schnittke’ye odaklanan Kliegel, Schnittke’nin birinci çello ve orkestra konçertosunu 1990 yılında kaydetti; Naxos için Beethoven, Bloch, Brahms, Bruch, Dohnanyi, Dvorak, Elgar, Lalo, Saint-Saens, Şostakoviç, Schumann, Tavener ve Çaykovski’nin solo çello eserlerini ve konçertolarını içeren pek çok kayıt yaptı. Aynı zamanda bir oda müziği müsiyeni olarak Brahms, Chopin, Demus, Gubaidulina, Kodaly, Mendelssohn ve Schubert’in eserlerini kaydetti. Önümüzdeki günlerde Beethoven’in tüm çello ve piyano eserlerini, Haydn’ın çello konçertolarını ve Bach’ın çello süitlerini içeren kayıtları yayınlanacaktır. Kliegel’in kayıtları iki kez Grammy’e aday gösterilmiş, CD’leri dünya çağında 1 milyon satış rakamına ulaşmıştır. Schott Master Class – Cello: Mit Technik und Fantasie zum künstlerischen Ausdruck başlıklı DVD projesi ve kitabı, 2006 yılında yayınlanmıştır.

Önceleri Stradivarius yapımı ve tanınmış Fransız çellist Maurica Gendron’dan dolayı ex-Gendron olarak bilinen bir çello ile çalan Kliegel, artık Carlo Tononi’nin yaklaşık 1730’larda Venedik’te yaptığı bir çello ile çalmaktadır.

 

ELENA PAPANDREOU

1966’da Atina’da doğan Elena Panadreou, gitar çalışmalarını Yunanistan’daki Ulusal Konservatuvar’da Evangelos Boudonis ve Oscar Ghiglia ile, İngiltere’deki Royal Northern College of Music’te Gorson Crosskey ile tamamladı. Alirio Diaz, Julian Bream, Leo Brouwer ve Ruggero Chiesa’nın ustalık sınıflarına katıldı.

Maria Callas (Yunanistan), Gargnano (İtalya), Alessandria (İtalya) gibi uluslararası yarışmalarda birincilik, Guitar Foundation of America yarışmasında ikincilik ve NAXOS ödüllerine layık görülerek NAXOS etiketiyle iki CD yayınladı. 1992’de Atina Akademisi tarafından iki yılda bir verilen prestijli “Spyros Motsenigos” ödülüne layık görüldü.

Papandreou, European Concert Hall Organisation’ın “Rising Stars” programı kapsamında Viyana-Musikverein, Köln Filarmoni, Birmingham Senfoni Salonu ve Atina Konser Salonu gibi hem Avrupa’nın önde gelen salonlarında hem de A.B.D., Kanada, Venezuela, Puerto Rica, Brezilya, Meksika, Kolombiya, Tayvan ve Japonya’da konserler verdi. Ayrıca Moskova’daki Çaykovski Salonu’nda ve Londra’daki Queen Elisabeth Hall’da ve 1998 yılında ise New York’taki Carnegie Hall’da konser verdi.

Oscar Ghiglia, Alirio Diaz, Roland Dyens, Nikita Koshkin, Evangelos Boudounis gibi gitar sanatçılarının yanı sıra kemancı Leonidas Kavakos ve Gerardo Ribeiro, çellist Leonid Gorokhov, flütçü Stella Gadedi ve Vasso Papantoniou ve Herbert Lippert gibi şancılarla işbirliği yaptı. Atina ve Selanik devlet orkestraları, Camerata, Patras, Alessandria orkestraları, İstanbul Oda Orkestrası ve Bükreş Filarmoni Orkestra’sıyla konser verdi. İcraları pek çok kez Yunanistan, Türkiye, Almanya ve Fransa televizyon ve radyo kanallarında yayınlandı.

Halen Selanik’teki Makedonya Üniversitesi’nde profesör olan Papandreou, yaz aylarında Oscar Ghiglia ile Incontri Chitarristici di Gargnano kurslarını yönetmektedir.

HALE BİRGÜL

1998 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan Ertan Birol gitar sınıfından mezun oldu. Mimar Sinan Üniversitesi’nde eğitimini sürdürdüğü yıllarda kompozisyon bölümünde bir yıl süre ile İlhan Usmanbaş ile kontrpuan çalıştı. 1999 yılında New York’ta MayFest davetlisi olarak konser verdi. 2000 yılında City Universiy Of New York’ta Dr. Lars Frandsen ile yüksek lisans programına başladı. Levenson Recital Hall’da Prof.Tania Leon’un düzenlediği Contempo (Yeni Müzik) konserlerinde misafir sanatçı olarak konserler verdi. 2001 yılında Vox Novus Yeni Müzik Topluluğu’nun düzenlediği konser dizilerinde İtalyan besteci M. Oppedisano’un solo gitar için yazdığı “Movements for Guitar” adlı eserinin ilk seslendirilişini gerçekleştirdi (Manhattan Graduate Center). Aynı yıl Suny/Stony Brook Staller Center for Arts’ta Anna Povich Major ile birlikte Gerswin Hall ve Harbor Conservatory’de çeşitli oda müziği konserleri verdi. CUNY’de bulunduğu yıllarda, Brian Willson’un doğaçlama ve Douglas Cohen’in John Cage ile Morton Feldman üzerine seminerlerine katıldı. Buradaki performanslarda yer aldı (Music Circus, Levenson Recital Hall). Benjamin Verdery, Paul Gregory, Frederic Hand, Antigoni Goni, Jerry Willard, Wolfgang Laendel, Eliot Fisk, Raphaella Smiths, David Russell gibi birçok önemli gitaristlerin masterclass’larına katıldı. 2002 yılında Galata/Tripudio’da gerçekleşen disiplinlerarası kollektif kapsamında Christian Wolff’un metinleri üzerine perfomanslar gerçekleştirdi.

2005 yılından bu yana Mersin Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak gitar ve müzik tarihi derslerini yürütmektedir. Müzikoloji alanında “Gürciyef sanat uygulamalarının performatif yönelimleri” üzerine yaptığı doktora tez çalışmaları esnasında, Wim van Dullemen yönetimindeki “Gürciyef hareketleri” seminerlerine katılmıştır. 2013 yılından bu yana bedensel farkındalık, nefes ve gevşeme teknikleri alanlarına yönelik araştırmaları ile birlikte Yoga Antrenörleri Derneği’nde antrenör olarak çalışmalarına devam etmektedir. 2014 yılından itibaren Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda ve Bilkent Üniversitesi tarafından düzenlenen Türkiye Gitar Buluşması kapsamında nefes teknikleri ve bedensel farkındalığa yönelik atölyeler düzenlemiştir. Yürüttüğü atölye çalışmaları kapsamında sanat deneyimi ve bedensel farkındalık ilişkisinin performans tekniklerine etkisi bütüncül bir yaklaşımla ele alınarak müzisyenlerin bedenleri ile kurdukları ilişkiyi geliştirmek hedeflenir.

 

2018 Öğretmenleri

NICOLAS DAUTRICOURT

Henryk Wieniawski Yarışması, Jeunesses Musicales Yarışması, Rodolfo Lipizer Yarışması, Gian-Battista Viotti Yarışması gibi pek çok uluslararası keman yarışmasının birincisi ve finalisti olan Nicolas Dautricourt, Philip Hirschhorn, Miriam Fried, Jean-Jacques Kantorow, Gérard Poulet ve Jean Mouillére’le çalıştı. ADAMI Classical Discovery of the Year ve Georges Enesco ödüllerinin sahibi olan Dautricourt, New York’taki Chamber Music Society Two of Lincoln Center’e davet edilen Dautricourt, Washington Kennedy Center, New York Alice Tully Hall, Londra Wigmore Hall, Moskova Çaykovski Hall, Boston Gardner Museum, Salle Pleyel, Cité de la Musique gibi dünyanın önde gelen salonlarında konserler veren, La Chaise-Dieu, La Roque d’Antheron, Printemps des Arts, Festival Chopin gibi uluslararası alanda prestijli etkinliklerde ve festivallerde yer alan kendi kuşağının önde gelen kemancılarından biridir. Yuri Bashmet, Eiwin Gullberg Jensen, Dennis Russell Davies, Mishiyoshi Inoe, Fabien Gabel, Faycal Karoui gibi önde gelen orkestra şeflerinin yönetimindeki solistlik kariyerinin yanı sıra oda müziği alanında da aktif olan Dautricourt, Jean-Marie Ecay, Nelson Veras, Jean-Philippe Viret, Jean-Marc Jafet, Antoine Hervé, Domonique Fillon ve Pascal Schumacher önemli müzisyenlerle konserler verdi. Aynı zamanda jazz’a da ilgi duyan Dautricourt, Tangaria Quartet üyesi Richard Galliano ile Sud-Tyroler Jazz Festival, San Javier, Marciac gibi festivallerde Piazzolla Forever projesiyle yer aldı.

1713 yapımı Stradivarius kemanla çalan Nicolas Dautricourt, 2007’den beri Les Moments Musicaux de Gerberoy’un sanat yönetmenliğini yürütmektedir.

 

Marco Misciagna (Viyola/Viola)

MARCO MISCIAGNA

1984 yılında doğan Misciagna henüz 15 yaşındayken N. Piccini Devlet Konservatuarı’nın keman ve viyola bölümünden tam puanla mezun oldu. Ardından Roma’daki Santa Cecilia Akademisi’nin viyola bölümünü bitirdi. Konservatuarın en iyi öğrencilerinden biri olarak İtalya Eski Başbakanı Ciampi tarafından Roma’daki Quirinal Sarayı’na davet edildi. Kuşağının en yetenekli ve virtüoz sanatçılarından biri olan Misciagna, C. Romano, D. Trkulja (tanınmış Zagreb Quartet’in eski kemancısı) ve büyük viyolacı Michel Kugel rehberliğinde çalışmalarına devam etti. Boris Belkin ve Yuri Bashmet tarafından seçilerek Siena’daki Chigiana Müzik Akademisi’ndeki kurslara katıldı; iki kez Şeref Diploması’na layık görüldü ve yine iki kez akademi tarihinde bir ilk olarak en iyi kemancı ve en iyi viyolacı olarak Monte dei Paschi di Siena ödülünü kazandı.Ardından Salvatore Accardo ile Cremona’daki W. Stauffer Akademisi’nde, P. Vernikov ile Fiesole Müzik Okulu’nda eğitimine devam etti. 1999 yılında Vittorio Veneto Uluslararası Yarışmasın’da birincilik ödülünü kazandı ve Moskova’daki Uluslararası N. Paganini Keman Yarışması’na davet edildi.

Lions Club’ün desteğiyle ve Dynamic etiketiyle Wieniawski’nin keman ve piyano için Mazurke‘sini ve Paganini’nin solo keman için Duo Merveille‘ini, H. W. Ernst’in solo keman için The Last Rose in the Summer‘ını kaydetti; kayıtlardan elde edilen gelirler bir çocuk merkezinin kurulmasına bağışlandı. Ayrıca DAD-Records, Phoenix Classics, Terramiamusic ve DigressioneContemplattiva için de CD kayıtları yaptı. Keman uyarlamalarından bazıları Berben yayınevi tarafından basıldı, ayrıca Partitura Verlag’dan solo viyola uyarlamalarını yayınladı. Dört yıl birinci viyolacı olarak çaldığı Malaga’daki Yaylı Orkestrası ve efsanevi gitar dörtlüsü Los Romeros’la Deutsche Grammophon için kayıtlar yaptı. Berlin Filarmoni, Essen Filarmoni, Hamburg Laieszahalle, Mannheim Rosengarten, Meistersingerhalle Nurimberg, Münih’teki Prinzeregententheatre, Bilbao’daki Arriaga Theatre, San Sebastian’daki Victoria Eugenia Theatre, Roma’daki Sala Sinopoli Auditorium Parco della musica, San Diego’daki  Balboa Theatre, California’daki Fox Tuscon Theatre, Santa Fe – New Mexico’daki S. Francis Auditorium ve New York’taki Carnegie Hall gibi Avrupa’nın ve Amerika’nın en prestijli salonlarında konser verdi.Madrid’deki Real Conservatorio Superior Reina Sofia Masterclass’larına, Dublin’deki  Royal Irish Academy of Music’e, İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na ve Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı’na öğretmen olarak davet edildi.

Repertuarında M.Vieux, M.Anzoletti, Casimir Ney, A.Rolla, H.Von Steiner, Hermann, Bach, Telemann, Biber ve Hindemith’in daha önce çalınmamış solo viyola eserleri ve kendi viyola uyarlamaları bulunmaktadır. Paris’teki İtalyan Konservatuarı’nda ve Belçika’daki Hight School of Music and Arts IMEP’te keman ve viyola profesörlüğü yapmıştır. Aynı zamanda New York’taki Youth Philharmonic International Orchestra’nın sanatsal danışma kurulunun üyesidir. Misciagna şu anda Potenza’daki Gesualdo da Venosa Devlet Konservatuarı’nda profesördür, ayrıca Rusya’daki S. Rachmaninov Devlet Konservatuarı’nda ve Uzakdoğu Devlet Sanat Akademisi’nde onursal profesördür.

 

PELİN HALKACI AKIN

Keman eğitimine 8 yaşında Prof. Nuri İyicil ile başladı ve İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan 1995 yılında mezun oldu.

1997 yılından beri sürdürdüğü solistlik kariyerinin yanı sıra alanında kendisini geliştiren sanatçı, Prof. Jean Fournier’in “Salzburg Mozarteum Sommerakademie”de ve İstanbul’da yaptığı masterclass’lara katıldı. Daha sonra da İsrail’deki “Keshet Eilon Violin Masterclasses”a üç yıl ardarda katılıp burada Shlomo Mintz, Ida Haendel, Vadim Gluzman ve Ani Schnarch ile çalıştı. 2003 yılında da yine aynı kursa asistan öğretmen olarak davet edildi.

Müzik yönetmenliğini Claudio Abbado’nun yaptığı “Gustav Mahler Gençlik Orkestrası”na üç yıl üst üste davet edilip, burada Claudio Abbado, Seiji Osawa, Piérre Boulez, Semyon Bychkov ve Danielle Gatti gibi şeflerle birlikte dünyaca ünlü festivallere katılıp, önemli konser salonlarında çaldı.

Türkiye’de “Uluslararası İstanbul, Ankara ve Eskişehir Müzik Festivalleri”nde ve birçok değişik şehirde resitaller yaptı, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul, Antalya, Bursa ve Çukurova Devlet Senfoni Orkestraları, Borusan İstanbul Filarmoni, C.R.R. ve Eskişehir Senfoni Orkestraları, ENKA Sinfonietta, DESO, ASO, Mersin, Başkent ve Borusan Oda Orkestraları, Camerata Saygun Orkestrası eşliğinde , Yurtdışında ise İngiltere, Polonya, Macaristan, Romanya, Ukrayna, İsrail, Gürcistan, Azerbaycan ve K.K.T.C.’de solo konserler verdi.

Aktif olarak solistlik kariyerine davam etmekte olan Halkacı Akın, 2011 yılında “Profesör” oldu ve halen öğretim üyesi olarak Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda çalışmakta ve ayrıca “Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası”nın başkemancılığı görevini sürdürmektedir.

2011 yılında “YOCULUK” isimli, tamamı Türk bestecilerinin eserlerinden oluşan CD’sini çıkaran sanatçı, 2013 yılında da “YÜZYIL DÖNÜMÜNE YOLCULUK” adını taşıyan yeni bir CD çalışması gerçekleştirmiştir. Halen Borusan Holding tarafından kendisine kullanım hakkı verilen 1675 (Cremona) tarihli bir Francesco Ruggieri kemanla çalmaktadır.

 

İdil Biret (piyano)İDİL BİRET

Üç yaşında piyanoya büyük istidat gösteren İdil Biret ilk derslerini Ankarada Mithat Fenmen’den aldı. TBMM’nin 1948 yılında çıkardığı özel kanunla sekiz yaşında Fransa’ya gönderildi ve büyük Fransız müzisyeni Nadia Boulanger’nin gözetiminde Paris Konservatuvarı’nda okuyarak on beş yaşında birincilikle mezun oldu. Daha sonra, yirminci asrın en büyük piyanistlerinden Alfred Cortot ve Wilhelm Kempff ile çalıştı. Hiç bir piyano yarışmasına katılmayan İdil Biret on altı yaşından itibaren Boston Senfoni, Leningrad Filarmoni, Londra Senfoni, Dresden Filarmoni gibi  dünyanın büyük orkestraları ve Leinsdorf, Monteux, Keilberth, Scherchen gibi büyük  şefleri ile beş kıtayı kapsayan iki bine yakın  konser verdi ve bir çok festivale katıldı. Van Cliburn (ABD), Kraliçe Elisabeth (Belçika), Busoni (Italya) Franz Liszt (Weimar, Almanya) gibi ünlü piyano yarışmalarında jüri üyeliği yaptı; Fransa, Polonya, Íngiltere, İtalya, ABD ve Türkiyede ödül ve nişanlar aldı.

Biret bu güne kadar EMI, Decca, Atlantic/Finnadar, Naxos ve diğer firmalar için Amerika ve Avrupa’da 80 plak kaydetmiştir. Bunlar arasında müzik tarihinde ilk kez komple diziler olarak seslendirilen Chopin’in bütün piyano eserleri ve Beethoven’in dokuz senfonisinin Liszt tarafından yapılan piyano uyarlamaları ile Brahms ve Rachmaninof’un bütün piyano eserleri,  Boulez’in üç piyano sonatı, Ligeti’nin etüdleri ve Stravinsky’nin Ateskuşu bale müziginin piyano uyarlaması da yer almaktadır. Bu kayıtlar Polonyada Chopin Büyük Ödülü, Fransada Altın Diyapazon dahil pek çok ödül almış olup Amerika, Avrupa ve Uzak Doğuda 3 milyon adet civarında satılarak büyük bir dinleyici kitlesine ulaşmıştır. Repertuarında yüzden fazla piyano konçertosu olan Ídil Biret’in eski ve yeni kayıtlari kendi etiketi İdil Biret Arşivi (IBA) üzerinde Naxos tarafından bütün dünyaya dağıtılmaktadır. Bu çerçevede Beethoven’in 32 Piyano Sonatı, 5 Konçertosu ve Korolu Fantezisinin  kayıtları da tamamlanmış olup bunlar 9 Senfoni uyarlaması ile birlikte IBA serisinde 19 CD kutu içinde  dünya dağıtımına girmistir.

İdil Biret’in Fransız yazar Prof. Dominique Xardel ile birlikte hazırladığı  müzik üzerinde düşüncelerini ve yaşam hikayesini konu  alan “Fransa’da bir Türk piyanisti” adlı kitap 2006 yılında Buchet/Chastel yayınevi tarafından Fransa’da yayınlanmış, kitabın Türkçe tercümesi 2007 yılında Can Yayınevi tarafindan ülkemizde ve Staccato Verlag tarafindan da Almanyada yayınlanmış olup İngilizce tercümesi de 2009 yılında basılmıştır. 2007 yılında Chopin’in bütün piyano eserleri kayıtları ve konser icraları ile Polonya kültürüne yaptıgı katkılar nedeniyle Cumhurbaşkanı Lech Kaczsnky İdil Biret’i Polonyanın en üst nişanı olan  “Yüksek Liyakat Madalyası” (Krzyzem Kawalerskim Ordera Zaslugi) ile taltif etmiştir.

İdil Biret 2012 Şubat ayında Amerikada Yale Üniversitesinde verdiği konser sonrası Hindemith’in iki konçertosunun CD kaydını yapmış, Mart ayında Güney Amerikada yaptığı turnede Kolombiya, Peru, Sili, Arjantin ve Brezilyada konserler vermiştir. Sanatçı, Mayıs ayında İngiltere ve İskoçyada konserler verip ustalık sınıfları yönetmistir. Eylül ayında Fransada verdigi konser sonrası Kasım ayında Beijing ve Şanghayda resitaller ve bir konser verip Şanghay piyano yarışmasında jüri üyeliği yapmıştır. Aralık ve Ocak (2013) aylarında ise üç Hindemith konçertosunu daha kaydetmiş olup bu kayıtlar 2013 yılında dünya piyasasına çıkmıştır.

 

JENS PETER MAINTZ

David Geringas’ın öğrencisi olan, aynı zamanda Heinrich Schiff, Boris Pergamenschikow, Frans Helmerson ve Siegfried Palm’la çalışan Jens Peter Maintz 2004’te uluslararası ARD yarışmasında birinci olduğunda bu ödüle 17 yıldır hiçbir viyolonselci layık görülmemişti. Maintz aynı yıl Berlin Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde (UdK) Wolfgang Boettcher’in ardından viyolonsel profesörlüğüne getirildi. Bir yıl sonra ise Trio Fontenay’a katıldı ve Alman Senfoni Orkestrası’nın (Berlin) solo viyolonselcisi oldu. Solist olarak ise Vladimir Ashkenazy, Herbert Blomstedt, Marek Janowski, Franz Welser-Möst ve Bobby McFerrin gibi dünyaca tanınan orkestra şefleri ve müzisyenlerle çaldı. Janine Jansen, Kolja Blacher, Amaryllis Quartet ve Volker Jacobsen gibi müzisyenlerle de oda müziği konserleri verdi. Sony Classical (Klassik Echo) için CD kayıtları yaptı. Yakın zamanda Berlin Classics tarafından yayınlanan Haydn’ın tüm konçertolarını seslendirdiği kayıtları büyük övgü topladı.

Jens Peter Maintz tüm Avrupa’da, Japonya’da, ABD’de ve Güney Amerika’da seçkin orkestralarla solist olarak konser vermekte ve oda müziği çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca 2006’dan beri Claudio Abbado yönetimindeki Lucerne Festival Orkestrası’nın solo viyolonselcisidir ve Wolfgang Emanuel Schmidt’le birlikte oluşturduğu Cello-Duello ile de konserler vermektedir.

 

ELENA PAPANDREOU

1966’da Atina’da doğan Elena Panadreou, gitar çalışmalarını Yunanistan’daki Ulusal Konservatuvar’da Evangelos Boudonis ve Oscar Ghiglia ile, İngiltere’deki Royal Northern College of Music’te Gorson Crosskey ile tamamladı. Alirio Diaz, Julian Bream, Leo Brouwer ve Ruggero Chiesa’nın ustalık sınıflarına katıldı.

Maria Callas (Yunanistan), Gargnano (İtalya), Alessandria (İtalya) gibi uluslararası yarışmalarda birincilik, Guitar Foundation of America yarışmasında ikincilik ve NAXOS ödüllerine layık görülerek NAXOS etiketiyle iki CD yayınladı. 1992’de Atina Akademisi tarafından iki yılda bir verilen prestijli “Spyros Motsenigos” ödülüne layık görüldü.

Papandreou, European Concert Hall Organisation’ın “Rising Stars” programı kapsamında Viyana-Musikverein, Köln Filarmoni, Birmingham Senfoni Salonu ve Atina Konser Salonu gibi hem Avrupa’nın önde gelen salonlarında hem de A.B.D., Kanada, Venezuela, Puerto Rica, Brezilya, Meksika, Kolombiya, Tayvan ve Japonya’da konserler verdi. Ayrıca Moskova’daki Çaykovski Salonu’nda ve Londra’daki Queen Elisabeth Hall’da ve 1998 yılında ise New York’taki Carnegie Hall’da konser verdi.

Oscar Ghiglia, Alirio Diaz, Roland Dyens, Nikita Koshkin, Evangelos Boudounis gibi gitar sanatçılarının yanı sıra kemancı Leonidas Kavakos ve Gerardo Ribeiro, çellist Leonid Gorokhov, flütçü Stella Gadedi ve Vasso Papantoniou ve Herbert Lippert gibi şancılarla işbirliği yaptı. Atina ve Selanik devlet orkestraları, Camerata, Patras, Alessandria orkestraları, İstanbul Oda Orkestrası ve Bükreş Filarmoni Orkestra’sıyla konser verdi. İcraları pek çok kez Yunanistan, Türkiye, Almanya ve Fransa televizyon ve radyo kanallarında yayınlandı.

Halen Selanik’teki Makedonya Üniversitesi’nde profesör olan Papandreou, yaz aylarında Oscar Ghiglia ile Incontri Chitarristici di Gargnano kurslarını yönetmektedir.

 

HALE BİRGÜL

1998 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan Ertan Birol gitar sınıfından mezun oldu. Mimar Sinan Üniversitesi’nde eğitimini sürdürdüğü yıllarda kompozisyon bölümünde bir yıl süre ile İlhan Usmanbaş ile kontrpuan çalıştı. 1999 yılında New York’ta MayFest davetlisi olarak konser verdi. 2000 yılında City Universiy Of New York’ta Dr. Lars Frandsen ile yüksek lisans programına başladı. Levenson Recital Hall’da Prof.Tania Leon’un düzenlediği Contempo (Yeni Müzik) konserlerinde misafir sanatçı olarak konserler verdi. 2001 yılında Vox Novus Yeni Müzik Topluluğu’nun düzenlediği konser dizilerinde İtalyan besteci M. Oppedisano’un solo gitar için yazdığı “Movements for Guitar” adlı eserinin ilk seslendirilişini gerçekleştirdi (Manhattan Graduate Center). Aynı yıl Suny/Stony Brook Staller Center for Arts’ta Anna Povich Major ile birlikte Gerswin Hall ve Harbor Conservatory’de çeşitli oda müziği konserleri verdi. CUNY’de bulunduğu yıllarda, Brian Willson’un doğaçlama ve Douglas Cohen’in John Cage ile Morton Feldman üzerine seminerlerine katıldı. Buradaki performanslarda yer aldı (Music Circus, Levenson Recital Hall). Benjamin Verdery, Paul Gregory, Frederic Hand, Antigoni Goni, Jerry Willard, Wolfgang Laendel, Eliot Fisk, Raphaella Smiths, David Russell gibi birçok önemli gitaristlerin masterclass’larına katıldı. 2002 yılında Galata/Tripudio’da gerçekleşen disiplinlerarası kollektif kapsamında Christian Wolff’un metinleri üzerine perfomanslar gerçekleştirdi.

2005 yılından bu yana Mersin Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak gitar ve müzik tarihi derslerini yürütmektedir. Müzikoloji alanında “Gürciyef sanat uygulamalarının performatif yönelimleri” üzerine yaptığı doktora tez çalışmaları esnasında, Wim van Dullemen yönetimindeki “Gürciyef hareketleri” seminerlerine katılmıştır. 2013 yılından bu yana bedensel farkındalık, nefes ve gevşeme teknikleri alanlarına yönelik araştırmaları ile birlikte Yoga Antrenörleri Derneği’nde antrenör olarak çalışmalarına devam etmektedir. 2014 yılından itibaren Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda ve Bilkent Üniversitesi tarafından düzenlenen Türkiye Gitar Buluşması kapsamında nefes teknikleri ve bedensel farkındalığa yönelik atölyeler düzenlemiştir. Yürüttüğü atölye çalışmaları kapsamında sanat deneyimi ve bedensel farkındalık ilişkisinin performans tekniklerine etkisi bütüncül bir yaklaşımla ele alınarak müzisyenlerin bedenleri ile kurdukları ilişkiyi geliştirmek hedeflenir.

 


 

2017 Öğretmenleri

Andrej Bielow (Keman/Violin)

ANDREJ BIELOW

1981’de Ukrayna’da doğan Andrej Bielow, kendi kuşağının önde gelen müzisyenlerinden biridir. Solist ve oda müziği müzisyeni olarak Naxos, CPO, Avi-Music, Hänssler Classics, Hänssler-Profil, Guttingi, Solo Musica, Genuin, Hyperion ve Rakete Media’nın yayınladığı 20’nin üzerinde CD albümü vardır.

Bielow solist olarak New Japan Philharmonic, Orchestra National de Radio France, NDR Radiophilharmonie, Sinfonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Amadeus Chamber Orchestra, Kiev Philharmonic ve Münchner Kammerorchester ile Kurt Masur, Yan Pascal Tortelier, Gianandrea Noseda, Miguel Gomez-Martinez, Christian Arming, Agnieszka Duzcmal, Junichi Hirokami, Christoph Poppen ve Enrique Mazzola gibi önemli orkestra şeflerinin yönetiminde konserler vermiştir.

Repertuarında 30’un üzerinde konçerto ve bütün önemli keman sonatları bulunmaktadır. Yakın zamanda Şostakivç’in 1. Keman Konçertosunu SWD Philharmonie Konstanz ile Lindau’da ve Opera North orkestrası ile Martin Andre yönetiminde Ryedale Festivali’nde seslendirmiştir. 2009 yılında Londra’daki Wigmore Hall’de başarılı bir resital vermiş, 2012’de Malcolm Arnold’ın iki keman için konçertosunu Cadogan Hall’de seslendirmiştir.

İlk keman derslerini beş yaşındayken alan Bielow, 1993’te Kiev’deki özel bir müzik okuluna kabul edildi. Yeteneğini fark eden Prof. Michael Kusnetsov 11 yaşındaki Bielow’u kanatları altına aldı ve müzik eğitiminde ona rehberlik etti. Henüz küçük yaştayken Andrej Avrupa ve ABD’de başarılı konserler vermeye başlamıştı. 15 yaşına geldiğinde Hannover Müzik ve Drama Yüksekokulu’nda Prof. Kryzsztof Wegrzyn ile çalışmak üzere Almanya’ya yerleşti. Daha sonra Paris’te Gerard Poulet, Herman Krebbers, Ida Haendel, Ana Chumachenko ve Alfred Brendel ile çalıştı. Long-Thibaut Paris, ARD Munich, Hanover (Joachim) ve Citta di Brescia gibi önemli yarışmalarda ödüller kazandı. Olağanüstü yeteneği ve müzikal özellikleri nedeniyle Ukrayna Kültür Vakfı ve Gundlach Vakfı gibi kurumlardan burs aldı.

Andrej Bielow, kariyerinin önemli bir kısmını oda müziğine adamıştır. Schleswig-Holstein, Klavierfestival Ruhr, Rheingau, Kuhmo, Young Euro Classic Berlin, Schubertiade Schwarzenberg, Ryedale ve Macau gibi önemli festivallerde oda müziği konserlerine katıldı.

Kronberg Akademi’de Gidon Kremer, Juri Bashmet ve Beaux Arts Trio ile çaldı. 2011 yılında Kit Armstrong ve Adrian Brendel’e katılarak trio olarak konserler vermeye başladılar. Bielow’un gelecekteki projeleri arasında Kit Armstrong’la bütün Beethoven ve Mozart keman sonatlarını çalmak yer alıyor. 2005’te Szymanowski Quartett’e birinci kemancı olarak katıldı. Yakın zamanda tanınmış İngiliz piyanist Christopher Glynn ile Birinci Dünya Savaşı sırasında bestelenen sonatlardan oluşan bir CD kaydı yaptı.

Andrej Bielow, Hannover Müzik ve Drama Yüksekokulu’nda ve Avrupa, Asya ve ABD’deki masterclasslarda eğitmenlik yapmakta, Londra’daki Royal Academy of Music’e düzenli olarak misafir öğretmen olarak ders vermektedir. 2005’te jazz gitaristi Johan Weiss’a kurduğu MBF (Musik braucht Freunde) Vakfı 130’un üzerindeki öğrenciye maddi destek vermektedir.

Bielow, Lorenzo Guadagnini tarafından 1745’te yapılan “ex Flesch” kemanla çalmaktadır.

 

elif-tarakci

ELİF TARAKÇI

Sanatçı keman eğitimine 11 yaşında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı bünyesinde, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası başkemancısı Yusuf Güler Aksöz ile başladı. Aynı üniversitenin lisans devresinden 1993 yılında mezun oldu. Mezuniyetinin ardından çalışmalarını devlet sanatçısı Ayla Erduran ile sürdürdü. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı’nda Prof. Victor Pikaizen ile Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik çalışmalarını tamamladı. İstanbul’da verdiği birçok resitalin yanı sıra Boston Bowdain Müzik Festivali’nde kemancı Lewis Kaplan ve viyolacı Ken Haki ile, Ayvalık Müzik Festivali’nde Prof. Lukas David ile masterclass çalışmalarına katılarak festivaller bünyesinde konserler verdi. Sanatçı İstanbul’da 1991-1993 İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda, 1992-2003 Akbank, 1997-2004 Milli Reasürans, 1990-1992 Boğaziçi ve 2005- 2013 Camerata Saygun Oda Orkestralarında 1. ve 2. keman grup üyesi, başkemancı ve 2. keman grup şefi olarak çaldı. 2000-2004 tarihleri arasında şef Gürer Aykal yönetimindeki Borusan Filarmoni Orkestrası’nda 1. keman üyesi olarak yer aldı. 2004 yılında Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası’nda başkemancı olarak çalışmaya başlayan Elif Tarakçı, bu süreçte Rengim Gökmen, Cem Mansur, Aydın Karlıbel, Gürer Aykal, Alexander Rahbari, Antonio Pirolli, Andrés Garcia Vélez, Alan Broadbent, Jonathan Griffith, Lei Phi Phi, Daniele Di Gregorio, Martin Kerschbaum ve Howard Griffiths gibi pek çok şef ile çalıştı. 1996 yılından beri Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim üyesi olarak görev yapan sanatçı, 2011 yılında doçentlik unvanına hak kazandı. 2013 yılında Kıbrıs Rum Kesimi’nde Yunan besteci Andreas Tsiartas’ın Elif Tarakçı Akyar ve Hyunsook Tekin’e atfettiği Keman Piyano Sonatı adlı eserin ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. Türkiye içinde ve dışında, solo ve oda müziği konserleri vermeye devam eden Tarakçı, 19. Yüzyıla ait Joseph GRANDJON yapımı bir keman kullanmaktadır. Sanatçı halen Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası başkemancılığı ve MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı’ndaki öğretim üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

 

Marco Misciagna (Viyola/Viola)

MARCO MISCIAGNA

1984 yılında doğan Misciagna henüz 15 yaşındayken N. Piccini Devlet Konservatuarı’nın keman ve viyola bölümünden tam puanla mezun oldu. Ardından Roma’daki Santa Cecilia Akademisi’nin viyola bölümünü bitirdi. Konservatuarın en iyi öğrencilerinden biri olarak İtalya Eski Başbakanı Ciampi tarafından Roma’daki Quirinal Sarayı’na davet edildi. Kuşağının en yetenekli ve virtüoz sanatçılarından biri olan Misciagna, C. Romano, D. Trkulja (tanınmış Zagreb Quartet’in eski kemancısı) ve büyük viyolacı Michel Kugel rehberliğinde çalışmalarına devam etti. Boris Belkin ve Yuri Bashmet tarafından seçilerek Siena’daki Chigiana Müzik Akademisi’ndeki kurslara katıldı; iki kez Şeref Diploması’na layık görüldü ve yine iki kez akademi tarihinde bir ilk olarak en iyi kemancı ve en iyi viyolacı olarak Monte dei Paschi di Siena ödülünü kazandı.Ardından Salvatore Accardo ile Cremona’daki W. Stauffer Akademisi’nde, P. Vernikov ile Fiesole Müzik Okulu’nda eğitimine devam etti. 1999 yılında Vittorio Veneto Uluslararası Yarışmasın’da birincilik ödülünü kazandı ve Moskova’daki Uluslararası N. Paganini Keman Yarışması’na davet edildi.

Lions Club’ün desteğiyle ve Dynamic etiketiyle Wieniawski’nin keman ve piyano için Mazurke‘sini ve Paganini’nin solo keman için Duo Merveille‘ini, H. W. Ernst’in solo keman için The Last Rose in the Summer‘ını kaydetti; kayıtlardan elde edilen gelirler bir çocuk merkezinin kurulmasına bağışlandı. Ayrıca DAD-Records, Phoenix Classics, Terramiamusic ve DigressioneContemplattiva için de CD kayıtları yaptı. Keman uyarlamalarından bazıları Berben yayınevi tarafından basıldı, ayrıca Partitura Verlag’dan solo viyola uyarlamalarını yayınladı. Dört yıl birinci viyolacı olarak çaldığı Malaga’daki Yaylı Orkestrası ve efsanevi gitar dörtlüsü Los Romeros’la Deutsche Grammophon için kayıtlar yaptı. Berlin Filarmoni, Essen Filarmoni, Hamburg Laieszahalle, Mannheim Rosengarten, Meistersingerhalle Nurimberg, Münih’teki Prinzeregententheatre, Bilbao’daki Arriaga Theatre, San Sebastian’daki Victoria Eugenia Theatre, Roma’daki Sala Sinopoli Auditorium Parco della musica, San Diego’daki  Balboa Theatre, California’daki Fox Tuscon Theatre, Santa Fe – New Mexico’daki S. Francis Auditorium ve New York’taki Carnegie Hall gibi Avrupa’nın ve Amerika’nın en prestijli salonlarında konser verdi.Madrid’deki Real Conservatorio Superior Reina Sofia Masterclass’larına, Dublin’deki  Royal Irish Academy of Music’e, İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na ve Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı’na öğretmen olarak davet edildi.

Repertuarında M.Vieux, M.Anzoletti, Casimir Ney, A.Rolla, H.Von Steiner, Hermann, Bach, Telemann, Biber ve Hindemith’in daha önce çalınmamış solo viyola eserleri ve kendi viyola uyarlamaları bulunmaktadır. Paris’teki İtalyan Konservatuarı’nda ve Belçika’daki Hight School of Music and Arts IMEP’te keman ve viyola profesörlüğü yapmıştır. Aynı zamanda New York’taki Youth Philharmonic International Orchestra’nın sanatsal danışma kurulunun üyesidir. Misciagna şu anda Potenza’daki Gesualdo da Venosa Devlet Konservatuarı’nda profesördür, ayrıca Rusya’daki S. Rachmaninov Devlet Konservatuarı’nda ve Uzakdoğu Devlet Sanat Akademisi’nde onursal profesördür.

ALEKSANDER RUDIN

Moskova’da dünyaya gelmiş, viyolonselci, piyanist, orkestra şefi ve «Musica Viva» Akademik Oda Orkestrası sanat yönetmeni, Moskova Konservarutarı’da profesör, tarihi müzik araştırmacısı, oda müziği ve orkestra topluluğunun öğretim üyesi, Rusya Devlet sanatçısıdır. Devlet Ödülü ve Moskova Belediye Başkanlığı Ödülünü kazanmış olan Rudin, Müzikal Buluşmalar yardım fonunun başkanlığını yürütmektedir.

Gnessin Devlet Müzik ve Pedagoji Enstitüsünde çello ve piyano öğrenimi görmüş, eğitimini Moskova Konservatuvarında, Dmitriy Kitayenko’nun yönetiminde tamamlamıştır. Saygın uluslararası yarışmalarda kazandığı büyük başarılar sayesinde profesyonel müzisyenler tarafından kabul görmüştür – bu yarışmalar arasında, yirmi yıl sonra, yani 2002’de jüri başkanlığını üstleneceği Moskova P.I. Çaykovskiy Yarışması da bulunmaktadır. Solist ve şef olarak sürekli tüm dünyada turnelere çıkan sanatçı, Avrupa’nın belli başlı orkestralarıyla çalmakta, Fransa, Hollanda, İtalya, Almanya, Türkiye ve Makedonya gibi ülkelerde düzenlenen uluslararası festivallere katılmaktadır. Rudin 1998’den beri Musica Viva Akademik Oda Orkestrasıyla çalışmaktadır.

İdil Biret (piyano)

İDİL BİRET

Üç yaşında piyanoya büyük istidat gösteren İdil Biret ilk derslerini Ankarada Mithat Fenmen’den aldı. TBMM’nin 1948 yılında çıkardığı özel kanunla sekiz yaşında Fransa’ya gönderildi ve büyük Fransız müzisyeni Nadia Boulanger’nin gözetiminde Paris Konservatuvarı’nda okuyarak on beş yaşında birincilikle mezun oldu. Daha sonra, yirminci asrın en büyük piyanistlerinden Alfred Cortot ve Wilhelm Kempff ile çalıştı. Hiç bir piyano yarışmasına katılmayan İdil Biret on altı yaşından itibaren Boston Senfoni, Leningrad Filarmoni, Londra Senfoni, Dresden Filarmoni gibi  dünyanın büyük orkestraları ve Leinsdorf, Monteux, Keilberth, Scherchen gibi büyük  şefleri ile beş kıtayı kapsayan iki bine yakın  konser verdi ve bir çok festivale katıldı. Van Cliburn (ABD), Kraliçe Elisabeth (Belçika), Busoni (Italya) Franz Liszt (Weimar, Almanya) gibi ünlü piyano yarışmalarında jüri üyeliği yaptı; Fransa, Polonya, Íngiltere, İtalya, ABD ve Türkiyede ödül ve nişanlar aldı.

Biret bu güne kadar EMI, Decca, Atlantic/Finnadar, Naxos ve diğer firmalar için Amerika ve Avrupa’da 80 plak kaydetmiştir. Bunlar arasında müzik tarihinde ilk kez komple diziler olarak seslendirilen Chopin’in bütün piyano eserleri ve Beethoven’in dokuz senfonisinin Liszt tarafından yapılan piyano uyarlamaları ile Brahms ve Rachmaninof’un bütün piyano eserleri,  Boulez’in üç piyano sonatı, Ligeti’nin etüdleri ve Stravinsky’nin Ateskuşu bale müziginin piyano uyarlaması da yer almaktadır. Bu kayıtlar Polonyada Chopin Büyük Ödülü, Fransada Altın Diyapazon dahil pek çok ödül almış olup Amerika, Avrupa ve Uzak Doğuda 3 milyon adet civarında satılarak büyük bir dinleyici kitlesine ulaşmıştır. Repertuarında yüzden fazla piyano konçertosu olan Ídil Biret’in eski ve yeni kayıtlari kendi etiketi İdil Biret Arşivi (IBA) üzerinde Naxos tarafından bütün dünyaya dağıtılmaktadır. Bu çerçevede Beethoven’in 32 Piyano Sonatı, 5 Konçertosu ve Korolu Fantezisinin  kayıtları da tamamlanmış olup bunlar 9 Senfoni uyarlaması ile birlikte IBA serisinde 19 CD kutu içinde  dünya dağıtımına girmistir.

İdil Biret’in Fransız yazar Prof. Dominique Xardel ile birlikte hazırladığı  müzik üzerinde düşüncelerini ve yaşam hikayesini konu  alan “Fransa’da bir Türk piyanisti” adlı kitap 2006 yılında Buchet/Chastel yayınevi tarafından Fransa’da yayınlanmış, kitabın Türkçe tercümesi 2007 yılında Can Yayınevi tarafindan ülkemizde ve Staccato Verlag tarafindan da Almanyada yayınlanmış olup İngilizce tercümesi de 2009 yılında basılmıştır. 2007 yılında Chopin’in bütün piyano eserleri kayıtları ve konser icraları ile Polonya kültürüne yaptıgı katkılar nedeniyle Cumhurbaşkanı Lech Kaczsnky İdil Biret’i Polonyanın en üst nişanı olan  “Yüksek Liyakat Madalyası” (Krzyzem Kawalerskim Ordera Zaslugi) ile taltif etmiştir.

İdil Biret 2012 Şubat ayında Amerikada Yale Üniversitesinde verdiği konser sonrası Hindemith’in iki konçertosunun CD kaydını yapmış, Mart ayında Güney Amerikada yaptığı turnede Kolombiya, Peru, Sili, Arjantin ve Brezilyada konserler vermiştir. Sanatçı, Mayıs ayında İngiltere ve İskoçyada konserler verip ustalık sınıfları yönetmistir. Eylül ayında Fransada verdigi konser sonrası Kasım ayında Beijing ve Şanghayda resitaller ve bir konser verip Şanghay piyano yarışmasında jüri üyeliği yapmıştır. Aralık ve Ocak (2013) aylarında ise üç Hindemith konçertosunu daha kaydetmiş olup bu kayıtlar 2013 yılında dünya piyasasına çıkmıştır.

Fotograf Serhan Yedig IMG_9870

ONUR ÖZKAYA

1980 yılında Ankara’da doğdu. Kontrabas eğitimine 1992 yılında Prof. Tahir Sümer ile Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda başlayıp, 2001 yılında Doç. Refik Hacıbeyov’un sınıfından mezun oldu. Aynı sene Alman Devleti’nin vermiş olduğu DAAD (Alman Akademik Değişim Servisi) bursunu alarak yüksek lisans eğitimine Münih Müzik ve Tiyatro Yüksek Okulu’nda başladı. 2005 yılında yüksek lisans eğitimini Prof. Klaus Trumpf’un sınıfında doktora derecesinde tamamladı.

Ödül almış olduğu başlıca yarışmalar şunlardır; 1996 yılında Kavaklıdere Rotary Kulübü’nün düzenlediği Genç Yetenekler Müzik Yarışması’nda Türkiye birinciliği, 1999 yılında kurucularından olduğu Anatolia Kontrabas Dörtlüsü ile birlikte 47. Uluslararası Avrupa Gençlik Müzik Festivali (Belçika) kapsamında düzenlenen oda müziği yarışması birinciliği, 2002 yılında Uluslararası J.M. Sperger Kontrabas Yarışması’nda (Almanya) jüri özel ödülü, 2002 yılında Uluslararası F. Gregory Kontrabas Yarışması’nda (Çek Cumhuriyeti) birincilik ödülü, 2003 yılında Uluslararası Rovere D’oro Yaylı Sazlar Yarışması’nda (İtalya) ikincilik ödülü, 2003 yılında üyesi olduğu Bassiona Amorosa Kontrabas Dörtlüsü ile birlikte Avrupa’nın üst düzey onursal ödülü sayılan Avrupa Kültür (İsviçre-Luzern) Ödülü, 2005 yılında Uluslararası V. Bucchi Kontrabas yarışmasında (İtalya) üçüncülük ödülü.

Özkaya, 2006 yılından günümüze çalışmakta olduğu Münih Oda Orkestrası ve 2009 yılında bünyesine katıldığı Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın aktif olarak kontrabas grup şefliğini yapmaktadır. Diğer üyesi olarak çalışmış olduğu orkestralar; Claudio Abbado’nun daimi şefliğini yaptığı Luzern Festival Orkestrası ve Mahler Oda Orkestrası’dır. Viyana Filarmoni, Münih Filarmoni, Bavyera Radyo Orkestrası ve Bamberg Senfoni Orkestrası’nın konserlerine misafir sanatçı olarak katılmaktadır. Ayrıca katılmış olduğu gençlik orkestraları Akdeniz Gençlik Orkestrası, Avrupa Gençlik Orkestrası ve Schleswig Holstein Müzik Festival Orkestrası’dır.

Münih Oda Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın konserlerine solist sanatçı olarak katılmış, Gyula Fekete ve 100. doğum yılında Eduard Tubin’in kontrabas konçertolarının Türkiye’deki ilk seslendirişlerini gerçekleştirmiştir. 2009 yılında İşviçreli besteci Martin Jaggi’nin kontrabas konçertosunun dünyadaki ilk seslendirilişini Münih Oda Orkestrası eşliğinde şef Alexander Liebreich ile gerçekleştirdi. Süddeutscher Zeitung, Münchener Merkur, Münchener TZ, Abendzeitung ve Klassikinfo’dan almış olduğu konser kritikleri ile dikkatleri çekmiştir. Türkiye, Almanya, Fransa, İtalya, İsviçre, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Kore ve Tayvan, resital ve ustalık sınıfı çalışmalarını sürdürdüğü başlıca ülkelerdir.

Özkaya, 2013 yılından itibaren Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarında kontrabas öğretmenliği görevine Yardımcı Doçent olarak devam etmekte ve konserlerinde 1852 Cremona yapımı Enrico Ceruti kontrabas ile çalmaktadır.

 

2016 Öğretmenleri

İdil Biret (piyano)

İdil Biret (piyano)

Andrej Bielow (Keman/Violin)

Andrej Bielow (Keman)

Çiğdem İyicil (keman)

Çiğdem İyicil (keman)

pelin halkaci

Pelin Halkacı Akın (keman)

Marco Misciagna (Viyola/Viola)

Marco Misciagna (Viyola)

Christoph Henkel (viyolonsel)

Fotograf Serhan Yedig IMG_9870

Onur Özkaya (kontrabas)

 

 

 

 

 

2015 Öğretmenleri

 

Misha Nodelmann (Keman)

Ruşen Güneş (Viyola)

Ruşen Güneş (Viyola)

Çiğdem İyicil (Keman)

Çiğdem İyicil (Keman)

Pelin Halkacı Akın (Keman)

Pelin Halkacı Akın (Keman)

İdil Biret (Piyano)

İdil Biret
(Piyano)

Christoph Henkel (Viyolonsel)

Christoph Henkel (Viyolonsel)

Onur Özkaya (Kontrabas)

Onur Özkaya
(Kontrabas)

 

 

 

 

 

 

2014 Öğretmenleri

Andrej Bielow
(keman)

Vladimir Mykytka (Viyola)

Vladimir Mykytka
(Viyola)

Pelin Halkacı Akın (Keman)

Çiğdem İyicil (keman)

Çiğdem İyicil
(keman)

 

 

 

 

 

 

 

İdil Biret (piyano)

İdil Biret
(piyano)

Maria Kliegel (viyolonsel)

Maria Kliegel
(viyolonsel)

Julian Milkis (klarnet)

Julian Milkis
(klarnet)

Elena Papandreou (gitar)

Elena Papandreou
(gitar)

Gülşen Tatu (Flüt)

Gülşen Tatu
(Flüt)

 

 

 

 

 

 

2013

Peter Bruns (viyolonsel)

Peter Bruns
(viyolonsel)

Burak Erdem (koro)

Burak Erdem
(koro)

Gülayşe Koçak (Yazarlık)

Gülayşe Koçak
(Yazarlık)

Lukas David
(keman)

Çiğdem İyicil (keman)

Çiğdem İyicil
(keman)