MEDYA

Ekran Resmi 2016-07-01 15.09.16

BALIKESİR’in Ayvalık İlçesi’ndeki Uluslararası Müzik Akademisi’nde (AİMA) her yıl olduğu gibi bu yılda kontrbas, keman, viyola masterclassları başladı.

AİMA’nın bu yaz sezonuna ait ilk eğitimleri başladı. 8 gün süren ilk masterclassların ardından 3 Temmuz tarihinde Cunda Alibey Adası Kültür Merkezi’nde saat 21.00’de klasik müzikseverlere konser verilecek. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kontrbas Eğitmeni Onur Özkaya tarafından verilen kontrbas masterclasslarına Türkiye’nin en önemli üniversitelerinin konservatuvarlarından mezun olan 8 seçkin öğrenci katılıyor.

kontrabas-4

AİMA Başkanı Prof. Dr. Filiz Ali, ülkemizdeki konservatuvarların başarılı öğrencilerinin yanı sıra yurt dışından da eğitimlere katılan öğrencilere yönelik kontrbas, keman- viyola, piyano ve çello masterclasların başladığını hatırlatarak “Bu yaz sezonuna ait masterclass çalışmalarımız sırasında 30 Ağustos- 9 Eylül tarihleri arasında dünyaca ünlü piyanistimiz İdil Biret seçkin öğrencilerden oluşan piyano masterclasslarını verecek ve 9 Eylül akşamında Cunda Kültür Merkezi’nde bir piyano masterclass konseri ile sanatseverlerimizi buluşturacaktır. Bu yılki yaz sezonu programımız 19-24 Eylül arasında Jens Peter Maintz tarafından verilecek olan Cello masterclasslarının finalinde Selma Gökçen ve Alexander Tekniği tarafından masterclass konseri ile sona erecektir” dedi.

kontrabas-2

AİMA Başkanı Filiz Ali, 17 yıldan bu yana sadece Türkiye değil, dünya genelindeki genç müzisyenlere yönelik verdikleri eğitimlerin gerçekleşmesinde kendilerine destek veren kişi ve sponsor kurumlara da teşekkür etti.

Tuncel Yılmaz, DHA

link: http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/balikesir-haberleri/ayvalik-ta-muzik-dolu-gunler_302884/


 

Haluk Barutçuoğlu Evi’nde Can Okan dinletisi- Savaş Sönmez

Ayvalık’da 1998’de Filiz Ali’nin çabalarıyla kurulan AIMA (Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi) yerleşik düzene 2004’den itibaren geçebiliyor. Ayvalıklı Müziksever Hazine Avukatı Haluk ile eşi Sanat Tarihçisi Arkeolog Tınçay Barutçuoğlu çifti Gümrük Caddesi’ndeki babaocağı yalılarını AIMA’ya bağışlıyorlar.

   

Eczacıbaşı Vakfı evin yaşama döndürülmesini üstleniyor ve yenileme kısa zamanda sonuçlanıyor… Ve AIMA yıllardır Cunda Adası’ndaki Kültürevi, Ayvalık’taki Taksiyarhis Anıt Müzesi, Pateriça Koyu’ndaki Ayışığı Manastırı gibi olağanüstü Ayvalık mekânlarında “workshop”lar, “masterclass”lar, dinletiler düzenliyor.

Ama oradaki etkinliklerin yazın bahçe-terasına taştığı, kışın 4 klimalı salonuna sığıştığı bu evin eşimle benim gönlümüzdeki yeri bir başka. Zira AIMA ile, hizmete açıldığı yılın ilk kış gecelerinden birinde orada tanışıyoruz, ilk göz ağrımız orası.

Ayvalık’a yolumuzu düşürdüğümüzde etkinlik varsa kaçırmadığımız Haluk Barutçuoğlu Evi’nde, “Can Okan Piyano Resitali”nde buluveriyoruz kendimizi, son Ayvalık kaçamağımızın 20 Şubat Cumartesi akşamında. Orta katın 60 kişi alabilen sıcak-koyu kırmızı badanalı salonunda 50’ye yakın müzikseverle birlikteyiz.

Oğlumla çok benzeşen fiziği ve tüm sevimliliğiyle, yan kapıdan sevgili Filiz Ali’nin peşisıra salona giriyor Can. Piyanonun başına oturmasıyla birlikte Franz Schubert’in “impromtu”larına başlıyor . Sırasıyla Fa minör no:1’i, La majör no:2’yi, Si majör no:3’ü, Fa minör no:4’ü 32 dakikada bitiriyor. Ara vermeksizin sürdürdüğü dinletisinin ikinci kısmını Johannes Brahms’ın 5-6-7-8 no.lu piyano parçalarına (op.76)’na ayırmış. Alkışlara “Baharı karşılamak üzereyiz. Ben de Rahmaninov’un “Papatyalar” şarkısının piyano transkripsiyonunu seçtim.” bis’i ile karşılık veriyor. 50 kişilik ısrarlı alkışlar dinmeyince büyük bir içtenlikle “İkinci bis hazırlamamıştım. O nedenle özür dileyerek notalara bakacağım” diyerek nota kitabı eşliğinde Çaykovski’nin “Ninni”sini çalıyor bu kez.

Konser sonrasında Fatma Kürşat hanımın hazırladığı enfes “lorlu sigara böreği” ve kaşar peyniri lokmaları, Prof. Dr. Evren Evrenosoğlu’nun Dikili-Kabakum’daki “Vino Casa Hotel”in yapımı ve armağanı olan şarapla “inanılmaz eşlikler” oluşturuyorlar.

Bir ara sevimli Can Okan’a, 1950-1960 DP Dönemi Ankara Radyosu’nun “yanlı” olarak anımsadığımız spikerlerinden Can Okan’ı duyup duymadığını soruyoruz. Hem ondan, hem de Rallici Can Okan’dan haberi olduğunu söylüyor.

20 Şubat akşamına sıcak bir girişle başladığımız dinleti ve bu kısa sohbet sonrasında, Ayvalık’ın Helvacılar (Tenekeciler) Sokağı’na, Tik Mustafa’nın Yeri’ne yöneliyoruz. Yıllardır tanıdığımız Tik Mustafa’nın, yenilenen ve genişleyen mekanı ile Ayvalık’ın “vazgeçilmez”lerinden bir haline gelmiş olması bizi de mutlu ediyor. “Kalamar Tava – Ahtapot Izgara – Karides Güveç – Cibez” dörtlüsü “birkaç tek” ile bayağı iyi gidiyor. Az sonra Can Okan, AIMAlılarla birlikte Tik’e geliyor. Yorgunluğunu atması için çok yerinde bir seçim olduğunu düşünüyoruz.

Yazı http://sanattanyansimalar.com/yazarlar/savas-sonmez/haluk-barutcuoglu-evi-nde-can-okan-dinletisi/902/ adresinden alınmıştır.


Ayvalık’da Ludus Ensemble: Keşke ayışığında olsaydı…, Savaş Sönmez

Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi (AIMA) 1-8 Temmuz arasında Andrej Bielow, Vladimir Mykytka, Çiğdem İyicil ve Pelin Halkacı Akın ile keman ve viyola ; 16-22 Temmuz aralığında Elena Papandreou ile gitar ; 24-31 Ağustos tarihlerinde Gülşen Tatü ve Julien Milkis ile flüt ve klarnet ; 19-22 Eylül arasında ise Maria Kliegel ile viyolonsel “masterclass buluşmaları” düzenliyor. AIMA bu yılın açılışını, sezon boyunca destekçiliklerini üstlenen Suzan Sabancı Dinçer’in katkılarıyla 12 Haziran 2014 Perşembe günü Cunda Adası’ndaki Ayışığı Manastırı’nda (Agios Dimitrios ta Salina)’nda Ludus Ensemble konseri ile yaptı.

Mart ayı sonunda yitirdiğimiz ünlü Ayvalıklı yazar Ahmet Yorulmaz’ın isim babası olduğu Ayışığı Manastırı’nın, iki kapısı üzerinde bulunan 1771 ve 1795 tarihleri onarım tarihi olarak kabul edilmekte, yapımının çok daha eski olduğu sanılmaktadır. 1922’ye değin dinsel amaçlarla kullanılan manastır, “mübadele” sonrasında sessizliğe bürünmüş, 2009 yılında Suzan Sabancı-Haluk Dinçer tarafından satın alınmasını takiben, değerlendirilmesini restorasyon uzmanlarına bıraktığımız 2,5 yıllık hızlı bir onarım sonrasında bugünkü haline getirilmiştir.

Cunda Tersanesi’nden başlayan ve hiçbiri diğerine benzemeyen yüzlerce yaşlarındaki binlerce zeytin ağaçlarından oluşan “Zeytin Denizi”nin arasından geçen 25 dakikalık keyifli bir minibüs yolculuğu ile ulaşıyoruz manastıra. Kıvamında bir kokteyl sonrasında, 16.50’de başlıyor dinleti. Ludus Ensemble 2013 yılında Banu Selin Aşan, Tuna Erten, Seren Karabey ve Elif Gökçe Tuğrul tarafından kurulmuş ve çekirdeğini piyano trionun oluşturduğu bir oda müziği topluluğu. Önceki yıllarda AIMA çalışmalarına katılmış olan topluluk üyeleri, Ekim 2014 itibariyle eğitimlerini Hochschule für Musik und Theater Hamburg’da Prof. Niklas Schmidt ile sürdürecekler.

Kırmızı giysilere bürünmüş Seren(viyolonsel), Banu(keman) ve Elif(piyano), Sergei Rachmaninov’un 1892’de bestelediği 15 dakikalık ve tek bölümlü sol minör “Elegiaque Trio No:1”le başladılar programlarına. Şapel bölümünde izleyen 35 kişiye tınılar biraz yüksek geldi sanırım, ama terastaki 25 kişi martılarla birlikte daha yumuşak sesler dinlediler.

İkinci yapıt, sanatçıların da hocası olan Hasan Uçarsu’nun “Yok Zamanlar”ı idi. Dede Efendi’nin “Yüzündür cihanı münevver eden-Fedadır yoluna bu can ile ten”inden kaynaklanıyor, ancak onun ezgilerine herhangi bir çağrışım yapmıyordu.

Arjantinli bandoneoncu ve besteci Astor Piazzola’nın “Mevsimler”i dinletinin son eseriydi. İlkbahar-Yaz-Sonbahar-Kış sırasıyla icra edilen 27 dakikalık yapıt Vivaldi’nin Dört Mevsim’ine atıf yapıyor, ama benzer notalardan oluşmuyordu. Bu parçada daha çok solo alan Banu Selin Aşan’ın sol bileğindeki dövmeler ile kemanının gövdesindeki “S” ve “ters S” biçimindeki oyuklar birbirleriyle özdeşleşmişti.

12 Haziran’ın bir “dolunay gecesi” olduğunu daha sonraki saatlerde yaşadıktan sonra, “Keşke” dedik, “eserler, manastırın adıyla özdeşleşircesine ayışığında çalınsaydı.”

Yazı http://sanattanyansimalar.com/yazarlar/savas-sonmez/ayvalik-da-ludus-ensemble-keske-ayisiginda-olsaydi/156/ adresinden alınmıştır.


Dunya Sahnelerinde Genc Yetenekler - TrioThe cellist Dorukhan Doruk, who is one of the members of the project Young Musicians on the World Stages by Güher & Süher Pekinel and also a member and soloist of the AIMA Festival Orchestra, will appear in the concert of Istanbul State Symphony Orchestra under the conductorship of Rengim Gökmen. The concert will  take place at the Caddebostan Culture Center on November 20, 2015 at  8.00 pm.

Program

Ludwig van Beethoven, Concerto for Violin, Cello, and Piano in C Major Op. 56

Felix Mendelssohn Bartholdy, Symphony No. 3, Op. 56

Soloists

Veriko Tchumburidze, violin

Dorukhan Doruk, cello

Yunus Tuncalı, piano


Prof. Filiz Ali talks about AIMA on TV, “Aktüalite”


Prof. Filiz Ali talks about AIMA on TV, “Sohbet-Name”, 4th of January, 2015


 

AIMA Masterclasses of 2015 on Printed MediaAndante 01.07.2015Balıkesir Ekspres 04.07.2015Balıkesir Yeni Söz 04.07.2015


 

Prof. Filiz Ali talks about AIMA on TV, “Yaz Sohbetleri”, 24th of June 2014


Prof. Filiz Ali talks about AIMA on TV, “Göz Önünde”

Part 1

Part 2

Part 3